www.mardinnethaber.com
Lütfü GÜNLÜOĞLU
e-posta : emniyet@hotmail.com
Ekleme tarihi :13.02.2008
Kategori :
Okunma sayısı :1264
KADINA YÖNELİK ŞİDDET BİR İNSANLIK SUÇUDUR

 

Sevgili okurlarım,

Yukarıdaki slogana katılmamak mümkün değildir.  Kadına yönelik şiddetin her türlüsü suçtur, ayıptır.

            Yazıma konu olan “kadına yönelik şiddet” konulu toplantı 12 Şubat Salı Günü Mardin Belediyesi Meclis salonunda yapıldı. Bu toplantıya çeşitli sivil toplum kuruluşları yanı sıra, birçok resmi yetkili de konuşmacı olarak katılmıştı. Konuşmacılar konuya farklı açılardan bakarak, kadına şiddetin boyutlarını dile getirdiler.  Bu önemli toplantıya bizler de medya mensubu olarak katıldık. Bu vesile ile konuyla ilgili görüşlerimizi açıklama fırsatı bulduk.

Etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen, başta Mardin Valiliği ve Mardin Belediye Başkanlığı olmak üzere herkesi kutluyorum.

Sevgili okurlar,

Kadına yönelik şiddet sadece Mardin’e, sadece ülkemize has değildir. Bu sorun bütün dünyanın önemli bir sorunudur. Bu şiddet büyük bir insanlık ayıbı, insan hakları suçudur. Eylemi haklı gösterecek hiçbir sebep olamaz. Yürürlükte bulunan yasalar açısından da suçtur ve müeyyidesi vardır.(4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasa şiddetin önlenmesi ile ilgili yasal bir düzenlemedir.) Bu yasa şiddete maruz kalan kişileri koruma altına alır. Haksız tarafa da müeyyide uygular, birtakım önleyici tedbirler alır. Bu yasadan sadece eşler değil, aynı çatıda yaşayan ve mağdur durumda olan anne, baba, kardeş, çocuk ve diğer aile fertleri de yararlanır. Şikâyetler en basit şekliyle en yakın karakol veya Cumhuriyet Savcılıklarına yapılabilir.

Sevgili okurlarım,

Kadına yönelik şiddet, özel bir sorun değil, bütün toplum fertlerini ilgilendirir. Hiç kimse bu soruna karşı duyarsız kalamaz. Çünkü kadın, bir elmanın yarısı gibi, bu toplumun önemli bir bölümünü teşkil eder.  Bu soruna karşı “banane’ci” bir yaklaşım içinde olamayız. “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışı bitmiştir. Dünyanın gittikçe küçülerek büyük bir köye dönüştüğü çağımızda kadınlara yönelik şiddet her fırsatta önlenmeli, karşı çıkılmalı, ortadan kaldırılmalıdır. Hiçbir din, hiçbir ideoloji, hiçbir yasa kadına şiddeti reva göremez/görmemiştir. Bizler toplumun bir ferdi olarak konuya ilgisiz kalırsak şiddet taraftarlarını daha da cesaretlendirmiş olmaz mıyız? İçi insan dolu bir gemiyi düşünün. Eğer gemide bulunanlardan biri su almak için gemiyi delmeye kalkar ve bizler gereken müdahalede bulunmak isek hepimiz batmaz mıyız?

Aile içi şiddet; sadece yoksul, eğitimsiz, geri kalmış yörelerde yaşayan insanlar arasında değil, her yerde ve her kesimde görülebilir. Söz konusu geri kalmış yörelerde fiziksel şiddet türü daha çok görülürken, başka yerlerde de şiddetin farklı şekilleri ortaya çıkar; sözel şiddet (hakaret), sosyal şiddet (zorla evlendirme gibi), cinsel şiddet ve ekonomik şiddet (parasız bırakma) kadınlara yönelik şiddet çeşitlerinden sadece birkaçı.

Ben yöremizde yaygın olan ekonomik şiddet çeşitlerinden bir örnek vermek istiyorum:

Herkesin malumudur ki özellikle kırsal kesimlerde kadına gerektiği gibi miras vermezler. Kadınları mirasçı olarak görmezler, hatta bir yerde miras talep etmek ayıp sayılmaktadır. (bu uygulama elbette ki bütün kırsal kesimi kapsamaz) Bu anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir. Gerek dinen, gerekse yasal olarak kadın mirastan mahrum edilmemektedir. Dünyanın hiçbir yerinde de böyle bir uygulama yoktur/olamaz.

Sevgili okurlarım, meseleye bir de dini açıdan bakmak gerekir. İslam dini “okuma ve çalışma” emrini sadece erkeklere vermemiştir. Bu kural kadınlar için de geçerlidir. 

Hz. Peygamber veda hutbesinde, kadınlara şiddet uygulanmamasını ve kadınlara iyi davranılmasını istemiştir.

Ayrıca yüce kitabımız Kur’an da konuya duyarsız kalmamıştır:   

“İçinizden, kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp; aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O'nun varlığının belgelerindendir. Bunlarda, düşünen millet için dersler vardır”( Rum suresi:21)

“Ey insanlar! Doğrusu Biz sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi milletler ve kabileler haline koyduk ki birbirinizi kolayca tanıyasınız. Şüphesiz, Allah katında en değerliniz, O'na karşı gelmekten en çok sakınanızdır. Allah bilendir, haberdardır.(Hucurat Suresi:13)

Sadece kadınlara değil, bütün canlılara şiddetin uygulanmadığı, huzur, birlik, beraberlik ve hoşgörünün hâkim olduğu bir toplunda yaşama dileğiyle… Her şey gönlünüzce olsun.

     Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı: 0212. 656 96 96

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com