www.mardinnethaber.com
Lütfü GÜNLÜOĞLU
e-posta : emniyet@hotmail.com
Ekleme tarihi :18.05.2015
Kategori :
Okunma sayısı :1232
Gençlik; Daha Sağlıklı ve Bağımsız Bir Dünya için Vardır

 Bağımlı eski adıyla müptela/tiryaki olmak çağımızın çok yaygın ve tehlikeli hastalığıdır. Yaşadığımız bu asırda ve bu coğrafyada herkes bir şeyin bağımlısı olmuştur. Sigara bağımlısı, kumar bağımlısı, cep telefonu bağımlısı, yemek bağımlısı, dizi bağımlısı, alkol bağımlısı…
 Bağımlılık iki şekilde ortaya çıkar; madde bağımlılığı yâda davranış/eylem bağımlılığı.
Hangi tür olursa olsun; zararlı bir madde veya zararlı bir eylem bağımlısı olduğunuz an “özgürlüğünüz azalmış ve o şeyin esiri olmuşsunuz” demektir.
 Tarih boyunca varlık mücadelesi yapan insanlar, milli mücadele ile  yaşadıkları topraklar üzerinde bağımsızlık-larını kazanmış ve gelecek nesillere/gençlere bağımsız bir vatan hediye etmişlerdir.
 Bağımsızlık için verilen bu savaşlar, bu azim ve cesaret dolu adımlar geçmiş ile geleceğin köprüsü olan gençlerin her türlü tehlikeden ve emperyalist saldırılardan uzak yetişmesi için yapılmıştır. Ancak, bedeli çok ağır bir şekilde ödenmiş bu bağımsızlığın teminatı olan gençlerimizin üzerinde maalesef çeşitli oyunlar oynanmaya devam edilmiş ve gençlerimizin birçok alanda bağımlı olmaları sağlanmıştır. Bugün her 3 gençten en az 1’i bir maddenin bağımlısı haline gelmiştir. Gençlerimiz bugün sözde bağımsız bir toprak üzerinde yaşamaktadırlar, fakat ruhları ve bedenleri zehir tacirlerinin elinde bağımlılığa/ esarete doğru yol almaktadır. Başta sigara olmak üzere, alkol, uyuşturucu, kumar ve çağımızın en önemli hastalıkla-rından biri olan teknoloji ba-ğımlılığı gençlerimiz için büyük bir tehlike oluşturmaktadır.
 Günümüzde gençlerimizi bağımlı yapan bir sistem vardır. Televizyonda yıllarca dizilerde gösterilen ve serbestçe reklamları yapılan alkollü içkiler ile özendirilmenin sonucu olarak alkolizm bağım-lısı olan gençlerimiz vardır.  
 Yeşilay Cemiyeti “Felaketten Önce” sloganı ile sadece sağlıklı yaşam için değil, yaşam hakkı için de mücadele etmektedir. Başka-larının da hakkını korumak için vardır. Gençleri söz konusu tehlikelerden korumak için uyarıcı ve bilinçlendirici bir misyon üstlenen Yeşilay, kamu kurum ve kuruluşlarıyla da işbirliği yaparak mücadelesini sürdürmektedir.
 En sağlıklı dönemlerinde zararlı alışkanlıklar ile tanışan gençlerimiz fiziksel ve psikolojik değişimin gereği ve kendilerini ispatlama isteği ile her türlü bağımlılığın pençesine düşebilmektedirler. Başta internet yayınlarındaki filtrelemenin kullanıcıların ihtiyarına bırakılmış olmasıyla her türlü sakıncalı görüntü ve sitelerin tuzağına düşmüş olan gençlerimiz, diğer madde bağımlılıklarına da yakalanma riskini taşımış olmaktadırlar. Şans oyunları adı altında 11 dalda kumar oynatılan bir sistem ile gençlerimiz adeta kumar bataklığına sürüklenmektedir. Özellikle sigara ve alkol üreticileri ve kumar oynatan kurumlar müzik ve spor etkinliklerinde önemli bir rol üstlenmektedir. Sponsorluk yaparak gençleri yanıltmakta, spor ve kumarı veya spor ile alkolü aynı kefeye koymaktadırlar.  Örnek mi istiyorsunuz? “Spor toto Teşkilatı Başarılar diler”  bu başlıktaki Spor ile kumarı çağrıştıran “toto” nun sizce ne ilgisi olabilir. Yâda bir alkol firmasının adı olan “Efes Pilsen İlköğretim Okulu” tabelası. Siz bu adı taşıyan bir okulda öğretmen olsanız öğrencilere alkolün kötülüğünden söz edebilir misiniz?!   Her türlü bağımlılık bir beyin hastalığıdır ve önlenebilirdir. Bir bağımlılıktan kurtulmak gerçekten zordur, ama imkânsız değildir.
 Çok güçlü bir irade ile her türlü bağımlılığın üstesin-den gelinebilir. Bağımlılıkları önlemek, gerekli yasal düzenlemeleri yapacak olan devlet eliyle gerçekleşebilir.
 Bu ülkenin gençliği her türlü bağımlılıktan uzakta olmalıdır. Yeşilay bu mücadelede bağımlılıklara karşı önleyici tedbirler alınması, yasal düzenlemelerin yapılması için tüm politikacıları, milletvekillerini, kamu kurum temsilcilerini, kanaat önderlerini daha duyarlı olmaya çağırıyor.
 Mardin Yeşilay Cemiyeti olarak gençlerimize bağımlılıktan uzak, sağlıklı ve mutlu bir gelecek diliyoruz. 
 Not:  Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin girişimleri sonucu  “Milli Piyango” tabelalı okulların adları, Van depreminde vefat eden öğretmenlerin adları ile değiştirildi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com