www.mardinnethaber.com
Lütfü GÜNLÜOĞLU
e-posta : emniyet@hotmail.com
Ekleme tarihi :27.04.2015
Kategori :
Okunma sayısı :1175
Zararlı Alışkanlıklar Ve Din

Zararlı Alışkanlıklar Ve Din
On Beş günlük aradan sonra yine Yeşilay'ın hedefinde bulunan zararlı alışkanlıkları sizlere hatırlatmak üzere bana ayrılan köşede birlikteyiz.
Bizler Yeşilay Cemiyeti olarak maneviyata çok önem veriyoruz. Maneviyatı güçlü olan toplumlarda zararlı alışkanlıklar az olur.  Bu nedenle alınacak her türlü tedbir ile birlikte maneviyatın da güçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.
Yüce dinimiz İslam, toplumsal huzursuzluklara yol açan alkol, kumar, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıkları yasaklamıştır.
İnsan, kötü ve zararlı alışkanlıkları; Kimi zaman taklit ederek, özenerek, kötü arkadaşlar edinerek, kimi zaman da “bir defa denemekten bir şey olmaz” diyerek kazanabilmektedir. İçki ve uyuşturucu gibi maddelerin en önemli özelliklerinden biri, 'az miktarda alınsalar bile' bağımlılık yapmalarıdır. Bir defa denedikten sonra artık geri dönüşü çok zor olur. Zararlı alışkanlıklardan kurtulmanın tek çaresi; Hiç başlamamaktır.
Ne yazık ki, günümüzde alkol, uyuşturucu ve sigara gibi bağımlılık yapan maddelerin kullanımı her gün biraz daha yaygınlaşmaktadır. Kumar hastalığı yayılarak devam ediyor. Bugün ülkemizde şans oyunları adı altında on bir dalda kumar oynatılmaktadır. Gençlerimiz kumar salonlarında kumar ile birlikte sigara, alkol ve uyuşturucu da kullanmaktadır. Aile büyüklerinin çocuklarını takip etmeleri, nerelere gittiklerini, kimlerle arkadaşlık yaptıklarının bilmelidirler.
Yüce rabbimiz özellikle içki, kumarı kesin bir dille yasaklamaktadır. Hz. Peygamber de bir hadisinde, “her sarhoş edici şey haramdır” diye buyurmuştur.
Toplumu ve gençliği olumsuz yönde etkileyen alkol, uyuşturucu ve kumardan sonra en yaygın olan zararlı alışkanlıklardan biri de sigaradır. Günümüzde sigara içimi sadece ülkemizi değil, bütün dünyayı tehdit eder bir hale gelmiştir. Her yıl en az 100 bin insanımızı sigaradan yâda sigaradan kaynaklanan hastalıklar sonucunda kaybediyoruz, kurban veriyoruz. Sigara, sağlığımızı yavaş yavaş alır, bizi ölüme doğru götürür. Allah'ın bize vermiş olduğu en önemli nimetlerden sağlığımızı kaybetmemize neden olur. Sigaranın esiri olan bir toplumun sağlıklı bir nesil yetiştirmesi mümkün değildir. Gelişmiş ülkelerde sigara kullanıcıları her gün biraz daha azalırken, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde artış kaydedilmektedir.
Değerli okuyucular,
Sigaranın zararlı olduğu hususu 1970 yılında Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklama ile anlaşılmıştır. O tarihe kadar sigaranın zararları ile ilgili net bilgiler yoktu. 1600'lü yıllarda sigara Osmanlı'ya sokulduğu zaman İslam Âlimleri arasında tartışılmaya başlandı.  Sigara kimilerine göre haram, kimilerine göre helal, diğerlerine göre de mekruhtu. Yani ortaya net bir sonuç çıkmıyordu. Ancak günümüzde sigaranın zararları konusunda en ufak bir şüphe kalmadı. Sigaranın zararsız olduğunu söylemek artık tıbben, aklen ve dinen mümkün değildir.
Daha sağlıklı ve mutlu bir dünyada yaşama dileğiyle…

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com