www.mardinnethaber.com
Lütfü GÜNLÜOĞLU
e-posta : emniyet@hotmail.com
Ekleme tarihi :27.04.2015
Kategori :
Okunma sayısı :1331
Başlarken…

 Başlarken…
Sevgili okurlar.
Herkesin malumudur ki, Yeşilay Türkiye'nin en eski Sivil Toplum Kuruluşlarından biridir. Hatta Dünyada bile benzer bir kuruluş yoktur.  Yeşilay bağımlılıklar ile mücadelede bu kutsal görevini 1920'den beri başarılı bir şekilde sürdürmektedir.
Ben de Yeşilay mensubu olarak bu kutsal görevi Mardin'de üç yılı aşkın bir süreden beri devam ettirmekteyim. Allah kısmet ederse bundan sonra her 15 günde bir olmak üzere gazeteniz Kır'atım'da sizlerle birlikte olmaya, sizlere Yeşilay'ı biraz daha yakından tanıtmaya gayret göstereceğim.
Değerli dostlarım, sizlere dünyada sizin en önemli şey nedir, diye bir soru sorulsa eminim çoğunuz, 'sağlık' dersiniz. Gerçekten sağlığın insan hayatında çok önemli bir yeri vardır. Sağlıksız bir insanın sağlıklı düşünmesi, sağlıklı davranması mümkün değildir. Her şeyin başı sağlıktır. Bu nedenle Yeşilay cemiyeti sağlıklı nesiller yetiştirmek üzere yola çıktı, bu güne kadar da bu kutsal yolda faaliyetini devam ettirdi.  Ne gariptir ki, insanoğlu sağlığını yâda önemli bir varlığını kaybetmeden değerini anlayamıyor. İnsafsızca harcıyor, çarçur ediyor. Sonunda gerçeği anlıyor, ama iş işten geçmiş oluyor.
Bizler Yeşilay Cemiyeti olarak bu tehlikeyi haber vermek için çıktık yola.  Özellikle genç nesillerin sağlığını korumak için çaba gösteriyoruz. Çünkü onlar bizim geleceğimizdir. Aynı zamanda biz bir toplumuz ve birlikte yaşamak zorundayız. Hz.Peygamberin de ifade ettiği gibi bizler 'aynı geminin yolcularıyız'.  Gemi yara alırsa hepimiz batarız, hepimiz zarar görürüz. Öte yandan biz bir vücudun organları gibiyiz; vücudun her hangi bir uzvunda bir ağrı olduğu zaman bütün vücut rahatsız olur. Bizim görevimiz sizlere Yeşilay'ın amaçları arasında bulunan zararlı alışkanlıkları; sigara, alkol, kumar, uyuşturucu ve her türlü madde bağımlılığının zararlarını hatırlatmak olacaktır. Bizim başka bir görevimiz yoktur. Başka bir ifade ile biz Yeşilay Cemiyeti olarak koruyucu bir kurumuz. Yani tehlike gelmeden önce sizleri haberdar etmektir. Ama ne yazık ki, ülkemizde tedavi edici hekimlik uygulaması yaygındır. Yani önce hastalanıyoruz, sonra tedbir alıyoruz. 
   Yazılarımın yararlı olacağı düşüncesiyle sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmesini temenni ediyorum.
Kalın sağlıcakla.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com