www.mardinnethaber.com
Lütfü GÜNLÜOĞLU
e-posta : emniyet@hotmail.com
Ekleme tarihi :14.09.2008
Kategori :
Okunma sayısı :1443
Ramazan Kur'an ayıdır

 Kıratım Camiasının değerli dostları;
Bu yazımda sizlere mübarek Ramazan ayında Kuranı okuma, anlama ve yaşamanın öneminden söz etmek istiyorum. Umarım faydalı olacaktır.
Mukabele; Ramazanda hafızların cemaat huzurunda Kur'an okumaları anlamına gelir.
Mukabele, Kur'an-ı Kerimin tarihi ile ilgili bir terimdir. Cibril (a.s)'ın her sene Ramazan ayında gelip Kur'an-ı Kerim’i Hz. Peygamber (s.a.s) ile karşılıklı müzakere etmelerini, birbirlerine okumalarını ifade eder.
Kur'an'ın Allah tarafından indirildiği şekilde muhafazası, ayet ve surelerin tertibinin doğru olarak tespiti ve bunun kontrolü için Cibril (a.s) her sene Ramazan ayında, bir rivayete göre Ramazan ayının her gecesinde, Hz. Peygamber (s.a.s)'a gelirdi. Hz. Peygamber (s.a.s.) Kur'an ayetlerini Cibril'e okurdu. Buna "arz" denir. Aynı ayetleri, mukayese için, bir de Cibril (a.s) okurdu ki buna da "mukabele" denir.
Kur'an-ı Kerim, Hz. Peygamber'e âyet âyet nazil olduğundan her âyetin yeri, hangi sûrenin neresine yazılacağı Cibril (a.s) tarafından bildirilirdi. Rasul-i Ekrem de vahiy kâtiplerine bu şekilde yazdırır, hafızlar da buna göre ezberlerdi. Kur'an böyle özel bir itinayla ezberlenir ve yazılırken; Cibril (a.s) her senenin Ramazan’ında Rasul-i Ekrem'e gelir, nâzil olan âyetleri teyid ederdi. (Sahih-i Buhari )
Cibril’in Peygamber'e Kur'an'ı her sene arz etmesinin gayesi, Allah’tan Peygambere vahy ettiği Kur'an'ı kendisindekiyle karşılaştırmasıdır. Bunu da yüce kitabı pekiştirme, sabitliğini ebedî kılma amacıyla yapıyordu. Bu maksat için Hz. Peygamber, ömrünün son yılı içinde Kur'an-ı Cibril'e iki defa arz etti. Cibril de Kur'an'ı onunla böylece iki kere mukabele etti.
Bu "Zikri (Kur'ân'ı) biz indirdik, O'nun koruyucusu da elbette biziz" (el-Hicr, 15/9) ayetinin Asr-ı Saadet’te gerçekleşmiş bugün de devam etmekte olan bir mucizesinden başka bir şey değildir.
Kur'an'ın Ramazan'da nazil olması (el-Bakara, 2/185), Kur'an okumanın özellikle Ramazan'da kat kat mükâfatlandırılacağı müjdesi, Müslümanların bu ayda en çok Kur'an'la meşgul olmalarına sebep olmuştur. Bu sebeple "Kur'an ayı" olan Ramazan'da cami ve evlerde mukabeleler okunur, hatimler yapılır.
Mardin’de de bu gelenek yıllardan beri devam etmektedir. Özellikle camilerimizde öğle ya da ikindi namazından sonra Ramazan sonuna kadar hatim okunur ve hatim duası ile bitirilir.
Mukabele, Müslümanlar arasında köklü bir gelenek halinde günümüze kadar gelmiştir. Bu gelenek bugün de bütün canlılığıyla sürdürülmektedir.  Mukabele suretiyle Kur'an okuyup dinlemenin başkalarını Kur'ân okumaya teşvik etmesi, okuyan ve dinleyenler üzerinde ruhî bir sükûnet/huzur meydana getirmesi, sevap kazandırması gibi birçok faydası vardır. Ancak para karşılığında okumak ve okutmak asla caiz değildir.
Kur'an, hükümleri öğrenilip anlaşılmak ve tatbik edilmek için gönderilmiştir. Bu bakımdan "mukabele", okunan ayetlerin kısa açıklaması yapılarak dinleyenleri bilgilendirmek açısından iyi bir fırsattır. Ehil kişiler tarafından belli bir program dâhilinde bu uygulanırsa İslâmî bilgi ve kültür düzeyinin yükselmesine önemli katkıda bulunabilir.
“Ramazan, Kur'an'ın indiği aydır. Kur'an'ın mukabele edildiği, çok okunduğu bir aydır. Bu bakımdan ‘Ramazan Kur'an ayıdır’ diyebiliriz. Kur'an-ı Kerim alışkanlığımızı, Kur'an-ı Kerim'i okuma, takip etme, hatim alışkanlığımızı -hem hocalar olarak, hem cemaat olarak- Ramazanda ve sonra da devam ettirelim. Kur'an-ı Kerim'e çok çalışalım, ezberimizi çoğaltmağa çalışalım. Onun için ne kadar çok ayet ezberde olursa, derecesi, makamı, ikramı o kadar çok olur.
Hülasa;
Siz değerli Mardinli hemşerilerimin mübarek orucunu tekrar tebrik eder, yüce kitabı okuma, anlama ve yaşamayı nasip etmesi temennisiyle…
Her şey gönlünüzce olsun.

SEHZADE
sayın Günlüoğlu MEHMET BEŞİR AYANOĞLU için destekleriniz bekliyoruz. Mardinimize yakışan bir isim
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com