www.mardinnethaber.com
Mazlumder: "28 Şubat Mağdurları Yeniden Yargılansın"
11.01.2018 10:11 Mardin Nethaber

 

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) 28 Şubat darbesi sonrası tutuklananların ve hakkında dava açılanların mağdur edildiklerini savunarak yeniden yargılama yolunun açılmasını istediler.

28 Şubat Yargı Kararlarının İptal Edilmesi talebiyle Mazlumder'in tüm şubelerinde olduğu gibi Mazlumder Mardin Şube Başkanlığı tarafından da basın açıklaması yapıldı.

Mazlumder Mardin Şube Başkanı M. Sıraç Acar tarafından yapılan açıklamada 28 Şubat 2018 tarihine kadar bütün şubelerimizde ortak basın açıklaması yapılacağını belirterek, Mardin şubesi olarak bizde bugün burada açıklamamızı yapmış bulunmaktayız dedi.

Yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu açıklamada Acar, kimileri bin yıl sürecek, kimileri ise bitti denilen 28 Şubat darbesi üzerin-den tam 21 yıl geçmesine rağmen, özellikle cezaev-lerinde tutulan Müslüman siyasi mahpuslar ve aileleri için mağduriyetin bütün ağırlığıyla devam ettiğini söyledi.

28 Şubat 2018 tarihine kadar her Çarşamba günü bütün Mazlumder şubelerinde basın açıklaması yapılacağını ifade eden Acar, “28 Şubatçıların müebbet hapis talebiyle yargılanıyor. Brifingli ya da paralel yargının elemanları olup kritik mahkemelerde görev yapan hâkim ve savcıların ihraç ve tutuklamalara muhatap oluyor. 28 Şubat tutsakları 20 yıldan uzun bir süredir içeride olup, bu kişilerin anne, baba, eş ve çocukları ise halen cezaevleri yollarında mağdur edildiğini” belirti.

Acar, açıklamasının devamında “Çoğunluğu işkenceli soruşturmalar, üretilmiş ya da darbenin bir diğer ayağını oluşturan kartel medyası tarafından şişirilmiş deliller, önyargılı ve brifingli yargılamalar neticesinde cezaevine girmiş Müslüman mahpusların, 20-25 yılı bulan sürelerle cezaevlerinde tutulması yaşanan hukuksuzluğu en açık haliyle ortaya serdiğini belirten Acar;

Vurgulamak gerekir ki sürekli olarak çeşitli bahanelerle ucu açık ileri tarihlere ertelenen bu sorunun çözülmesi bizler için bir onur mücadelesidir. “MAZLUMDER olarak, söz konusu hukuksuzluğu kınadığımızı yineliyor, binlerce insanın hayatını karartmış olan 28 Şubat sürecinin ve bu sürecin bütün aktörlerinin aydınlatılmasını istiyoruz. 28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek 28 Şubat'ın brifinglisiyasi yargılamalarının yok sayılmasını, tutsaklarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın serbest bırakılması talebinde bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com