www.mardinnethaber.com
Öğrencilerine Altın Bilezik Takan Okul
05.01.2018 13:15 Mardin Nethaber

 

 

 

Okul Müdürü Zekeriya Atilla “Sanat, Spor ve Eğitim Alanında İddialıyız”

1946 yılında kurulan “Mardin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” yaklaşık 72 yıldır ülkesine ve milletine sanat adına çeşitli alanlarda faydalı bireyler yetiştirmeye devam ediyor.

 

Mardin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Zekeriya Atilla'yı okulda ziyaret ederek, okulun tarihçesi, eğitim seviyesi, sosyal faaliyetleri ve sanat adına okulda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldık.

Ziyaretimizi büyük bir memnuniyetle karşılayan okul müdürü Zekeriya Atilla, Mardin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idarecileri ve öğretmenleri olarak, ülkemize mesleki alanda donanımlı ve kaliteli eleman yetiştirmenin yanı sıra yükseköğretime ve akademik başarıya odaklanmış öğrenci yetiştirme amacında olduklarını söyledi.

Okulun,1946 yılında Orta Sanat Okulu adı altında eğitime başladığını anlatan Atilla, “Okulumuz, o dönemlerde yörenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde açılmıştır. Daha sonra birkaç isim değiştirerek, 1965 yılında bugünkü binasında Sanat Enstitüsü olarak eğitim verirken tekrar ismi değiştirilerek, Mardin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi oldu. 2014 yılında ise tekrardan “Mardin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” olarak bu günkü ismini aldı” dedi.

Atilla; okulumuz bünyesinde Bilişim Teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekân Tasarımı ve Metal Teknolojisi alanı olmak üzere toplamda 5 alan bulunmaktadır. Okulumuzda şu an itibarıyla 487 erkek, 42 kız olmak üzere toplam 529 öğrencimiz burada eğitim gördüğünü belirtti.

OKULUMUZ, İŞ BİRLİĞİ KONUSUNDA ÖNCÜ KONUMUNDADIR

Akademik başarı açısından okulumuzun bütün dallarından yükseköğretime geçiş sınavına katılım yüzde 95 olduğunu ifade eden Atilla, “Üniversiteye yerleşen öğrencilerimizin oranı ise yüzde 30'dur. Bu durum ülkemizdeki meslek liseleri arasında son derece yüksek bir orandır. Mesleki ve teknik eğitim anlamında okulumuzun her alanından mezun olan öğrencilerimiz kendi mesleki branşlar da son derece kalifiye olarak yetişmiş ve mesleklerini en iyi şekilde icra edebilecek bilgi ve donanıma sahip durumdadırlar. Bu kapsamda “Mezun İzleme” uygulamasıyla öğrencilerimizin büyük çoğunluğunun işe yerleştiğini görmekteyiz. Okulumuz, bölgemizdeki meslek liselerine gerek donanım gerek eğitim teçhizatı gerekse çevredeki sanayi işletmeleriyle aktif iş birliği konusunda öncü konumunda olduğu-na” dikkat çekti.

 

Kız öğrencilerimizin akademik ve mesleki başarıları diğer okul türlerindeki kız öğrencilere örnek olacak nitelikte olduğunu aktaran Atilla, “Sosyal-kültürel-sportif faaliyetler; okulumuz sosyo-kültürel açıdan öğrencilerimizi son derece destekleyici faaliyetlerde bulunmaktadır. Sportif alanda “Masa Tenisi”, “Atletizm”, “Kort Tenisi” ve “Tekvando” branşlar da İl Birincisi olmuş ve ulusal bazda ilimizi en iyi şekilde temsil etmiştir. Ayrıca “Futsal” ve “Plaj Voleybolu” gibi branşlarda takımlarımız dereceye girerek büyük başarı elde ettiklerini” söyledi.

“ULUSLARARASI DÜZEYDE YARIŞAN ROBOTUMUZ VARDIR”

Değerler Eğitimi açısından öğrencilerimize yönelik ruhsal ve psikolojik destek sağlandığını dile getiren Atilla, “Bu kapsamda Trafik Adabı, Çevre Temizliği, Toplumsal Yaşam ve Arkadaşlık İlişkileri, İlk Yardım, Çocuk ve Cami, Anne Babaya Saygı konularda sunumlar yapmaktayız. Okulumuz öğrencileri her sene deneyimli öğretmen-lerinin rehberliğinde ülkemizde uluslararası düzeyde gerçekleştirilen Robot yarışmasına katılmakta ve ilimizi en iyi şekilde temsil etmektedir. Okulumuz daha önceki yıllarda birkaç farklı projelere ortak olarak katılım sağlamış, bu yıl kendisinin hazırladığı proje ile ERASMUS öğrenci değişimi projelerine başvurmuş, projesi başarılı görülerek kabul edilmiştir. Bu bağlamda bu yıl içinde 20 öğrenci Almanya'da bir aylık staj uygulamasına katılacağını” ifade etti.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com