www.mardinnethaber.com
Öztürk, Hakkın gücünü ve halkın duasını almak lazım dedi.
22.11.2017 17:27 Mardin Nethaber

 

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Mardin İl Temsilciliği tarafından düzenlenen haftalık Gençlik Sohbetleri buluşmaları kapsamında bu hafta Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Şakir Öner Öztürk konuk oldu.

Türkiye Gençlik Vakfı Mardin İl Başkanlığı hizmet binasında düzenlenen programa Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Şakir Öner Öztürk, TÜGVA Mardin İl Temsilcisi Mesut Çetin, Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. 

Açılışta kısa bir konuşma yapan TÜGVA Mardin İl Temsilcisi Mesut Çetin, Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Şakir Öner Öztürk, bizi kırmayarak davetimize icabet ettiği için kendisine teşekkür ediyorum dedi. 

Daha sonra katılımcılara kısaca öz geçmişini anlatarak konuşmasına başlayan Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Öztürk ise bu güne kadar kaymakamlık görevi süresince yaşadığı tecrübeleri ve anılarını anlattı.

Akabinde Artuklu Belediyesine kayyum olarak atandığı süreci anlatan Öztürk, Belediyecilik; bir insanın doğumdan başlayarak vefatına kadar olan süreçte o ferdin her türlü ihtiyacını karşılayan bir hizmet kurumu olduğunu söyledi.

Belediyecilik, mahalli müşterek olan ihtiyaçları karşılamak olduğunu belirten Öztürk,  “Bu vazife özellikle insan odaklıdır. İnsana bir kere dokunmazsan, bir daha dokunamazsın. Hatta bu dokunuşun bir daha telafisini bile yapamazsın. Bu hizmeti yaparken her kesime eşit ve adaletli olarak, fakir fukarayı ve ihtiyaç sahiplerini önceleyerek yapmak lazımdır” dedi.

BİZE DERTLİ, SIKINTILI İNSANLAR GELİYOR

Öztürk, “Böyle bir görevi yapıyorsanız etrafınızı zırhla örmemeniz lazım. Halkın her zam size ulaşabilme imkânı sağlamanız gerekiyor. Çünkü siz ordasınız ve vatandaşın ihtiyacı odağındasınız. Bize dertli, sıkıntılı insanlar geliyor. Yüz kişiden doksan dokuz kişinin işini görüp, bir kişinin işini görmezseniz, geri kalan o bir kişi için hiçbir şey yapmamışsınız demektir. Diğerlerine yaptığınız onun için anlamsız kalır. Bize hizmet bekleyen, aş bekleyen, iş bekleyen insanlar geliyor. Bunlara imkânlar nispetinde cevap vermeye çalışıyoruz. Size gelen yaşlı bir teyzenin duasını almak bile sizi mutlu edebiliyor. Ama asıl olan, Hakkın gücünü ve halkın duasını almak lazımdır” şeklinde konuştu.

Artuklu Belediyesinin yaptığı çalışmaları ve projeleri de anlatan Öztürk, “Göreve geldiği günden beri bu güne kadar 30’a yakın projemizi faaliyete geçirdik. Bu projelerimizi Mardin’in geleceği açısından önemsiyoruz.  Bu projeleri hazırlarken insan ve şehir odaklı olsun istedik. Bunları burada saymakla bitiremeyiz. Vatandaşlarımız zaten bizi takip ediyor ve yerinde görüyor. Merkez ilçede belediyecilik yapmak diğer ilçelerde belediyecilik yapmaktan daha külfetlidir. Bu nedenle bizlere büyük vazifeler düşüyor” dedi.

BİLGİ EVİMİZ BİTMEK ÜZERE

Artuklu Belediyesi olarak bize referans olacak hizmetlere imza attıklarını söyleyen Öztürk, “Sosyal belediyeciliğin nasıl yapıldığını yaptığımız çalışmalarla ve projelerle göstermeye çalışıyoruz. Bu güne kadar hiç çocuk parkı olmayan mahallelerimize çocuk parkı yaptık. Kırsalda 20 okulumuzu onardık. 10 okulumuza spor alanı kazandırdık. Her hafta bir okulumuzu gezdiriyoruz. Yaz okullarında binlerce çocuğumuza çeşitli alanlarda kayda değer eğitimler verdik. Cami ve türbelerimizi gözden geçirerek onardı. Tüm camilerimize tente yaptırdık. Bilgi evimiz bitmek üzeredir. Bilgi evimiz sadece bilgi odaklı olmayacak. Çocuklarımızı sokakta ne olduğu belli olmayan kişilere bırakmamak lazımdır. Meslek edindirme kurslarını açtık. Vatandaşlarımız bu kurslardan aldıkları sertifikalarla daha kolay iş kurma imkânına sahip olacaklarını” söyledi.

Artuklu’da yapılan doğalgaz çalışmalarına da değinen Öztürk, “Doğalgaz şirketi beş yıl önce Mardin belediyesinden çalışma lisansını almıştı. Bölgede yaşanan olumsuz olaylardan ve cadde, sokak ıslahı çalışmaları yüzünden bir türlü doğalgaz kazı çalışmalarına başlayamamıştı. Biz bu sorumluluğu üzerimize alıp, doğalgaz şirketinden çalışmalarına hız vererek, Mardin’imizin doğal gaza kavuşmasını istedik. Bu başarılı çalışmalarımızı iyi niyet ve ikili ilişkilerle gerçekleştiriyoruz. Allan’ın izniyle 2018’de ilçemizde asfaltsız, elektriksiz ve kaldırımsız yer kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda TÜGVA Mardin İl Temsilcisi Mesut Çetin, katılımlarından dolayı Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Şakir Öner Öztürk’e TÜGVA’yı tanıtan dergi ve çiçek takdim ettikten sonra topluca hatıra fotoğrafı çekildi.

 

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com