www.mardinnethaber.com
SP Genel Başkanı Karamollaoğlu Mardin’e geldi
26.09.2017 13:19 Mardin Nethaber

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, STK ve siyasi parti temsilcileri ile Mardin’de bir toplantı yaparak gündemi değerlendirdi.

Mardin Öğretmen-evinde Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve farklı siyasi partilerin katılımıyla ‘Mardin buluşması’ toplantısına katılan Karamollaoğlu, Irak Bölgesel Kürt Yönetiminde düzenlenen referandum ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin soru-larını yanıtlayan Karamollaoğlu, dışarıdan gelenlerin bir gün çekip gideceğini ve burada kalıcı olanın bölge insanı olduğunu söyledi. Karamollaoğlu, “Bizim çalışmalarımız böl-gede gerginliği artıracak mahiyette olmamalı kanaatindeyim. Böyle bir karara varmışlar Kuzey Irak, bu bölgede dışarıdan müdahaleler oldukça huzur ve barıştan endişe ediyoruz. Bu bölgede emelleri olanlar bu bölgede yaşayan insanların refahı, huzuru ve barışı için buraya müdahale etmiyorlar, kendi menfa-atlerini her şeyin önünde tutuyorlar. Onun dışında bu bölgede meydana gelecek bütün gelişmeleri bu bölgede yaşayan ülkeler, bu bölgede yaşayan insanlar karar vererek görmeli bundan dolayı da ben böyle bir hareket meydana geldiğinde Türkiye’nin, İran’ın, Irak’ın da ve Suriye’nin de bu böl-gede yaşayan insanların da kardeşlerimizin de bir araya gelerek çözüm bulmalarının isabetli olacağını kanaatindeyim. Bundan dolayı dışarıdan yapılacak müdahalelerle eğer böyle bir şey gerçekleşirse kendi kendimize vereceğimiz kararla aynı noktada birleşse bile ikisinin arasında fark meydana gelir. Dışarıdan gelenler bir gün çeker giderler, biz burada kalıcı-yız. Bu bölgede yaşayan insanlar olarak bu bölgenin huzurunu, barışını bizler temin etmek mecbu-riyetindeyiz. Bu da ancak iyi bir diyalog kurulursa mümkün olabilir” dedi.

“REFARANDUMDA HAYIR DEDİK"

Karamollaoğlu; "Referandumda çıktık, herkesten farklı olarak evet demedik. Bir ülkenin yöne-timinde tek sesin, tek kişinin bütün yetkileri elinde toplamasının isabetli bir tercih olmayacağını ifade ettik. Prensip itibariyle başkanlık sistemine karşı değiliz. Ancak, denetlenmeyen, kontrol edilmeyen her kararı tartışmasız uygulanır hale gelen bir başkan olduğunda, bir hata oldu-ğunda sistem o hatayı telafi edecek bir yapıya sahip değilse,o hatayı benim-semek mecburiyetinde kalırız”dedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SİYASET
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com