www.mardinnethaber.com
Mardin'de, "Ahilik Haftası" Kutlandı
22.09.2017 18:14 Mardin Nethaber

 

18-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları, Mardin’de de yapıldı.

Ahilik Kültürü haftası kutlamaları kapsamında Cumhuriyet meydanında düzenlenen törene, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkan Vekili İsa Tunç, MESOB Oda Başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Mardin’de “Ahilik Kültürü Haftası” münasebetiyle Cumhuriyet meydanında düzenlenen törende konuşan Vali Mustafa Yaman, esnaftan dükkânlarını dışarıdan gelen misafirlerin arzu ettiği saate kadar açık tutmalarını istedi. 

1’inci Cadde esnafının sorunlarına değinerek, bu caddeyi canlı tutmak arzusunda olduklarını belirten Yaman, “Türkiye’de sokak çalgıcıları zabıta görünce kaçar, biz bunu kurumsal hale getirdik. Çarşıyı canlı tutalım diye, çarşıdaki iyileştirme çalışmalarının bir kısmını bitirdik, bir kısmını da bitiriyoruz. Bizim arzumuz bu çarşının 24 saat canlı hale gelmesini istiyoruz. Sabrederseniz böyle olduğunu göreceksiniz. Haftanın sadece 8 saatinde olan bir uygulama günde bir saate tekabül ediyor olaya öyle bakacaksınız. Haftanın her Cumartesi ve Pazar günlerini pilot uygulama olarak 06.00 ila 10.00 saatleri arasına aldık. O saatlerde de zaten ring araçlarımız var ve bedava yolcuları getirip götürüyor. Gördüğüm tablo şu 08.00’de cadde kalabalık, dışardan bir sürü misafirler gelmiş ama dükkânlar kapalı şimdi ne yapalım. Yani ben caddeyi açsam da dükkânlar zaten kapalı. Bunun caddedeki yaya uygulamamızla ne alakası var. Dışardan gelen misafirin arzu ettiği saate kadar açmanızı istiyoruz. Burada huzur varken her şey iyi giderken siz değerli kardeşlerimizin dükkânlarının kapalı olması doğru değildir” dedi.

Törende, Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkan Vekili İsa Tunç’da bir konuşma yaparak; Ahilik, kelime olarak, Arapça da “kardeşim” anlamına gelen “Ahî” kelimesinden geldiğini söyledi.

Tunç, “Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahiliğin, işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin simgesi olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçilerek, geçtiğimiz yıl bazı vefatlardan dolayı Ahilik Kültürü Haftası düzenlenmediği için 2016 yılı Ahisi seçilen Mahmut Bahadur, 2017 yılı Ahisi Casim Gündüzvar, yılın kalfası Sibel Karakeçi ve yılın çırağı Ahmet Atasever’e plaket, ahilik konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.

Tören, katılımcılara etli pilav ikram edilmesiyle sona erdi. 


 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com