www.mardinnethaber.com
IPARD-I programı ile Mardin’e 68 milyon TL hibe desteği verildi
03.02.2017 11:57 Mardin Nethaber

TKDK Mardin İl Koordinatörü Erdal Çelik, 2016 yılında TKDK tarafından Mardin’de verilen hibeler ve yapılan yatırımlarla ilgili basına bilgi verdi.

31 Aralık 2016 tarihi itibariyle IPARD-I uygulama döneminin sona erdiğini belirten Çelik, “Mardin İl Koordinatörlüğü olarak 2013 yılında çıkılan 9. çağrı ile proje almaya başladıklarını, son çağrı olan 15. Çağrı ilanı dâhil toplam 7 çağrı döneminde yatırım tutarı 158 milyon TL olan 163 proje ile sözleşme imzaladıklarını ve bu projelere 68,2 milyon TL hibe desteği verdiklerini” belirterek sözlerine devam etti.
2016 yılında ise yatırımını tamamlayan 29 proje sahibine 29,3 milyon TL hibe desteği verildiğini belirten Çelik, “Verilen bu hibelerin yanında proje sahipleri yatırım yaptıkları tüm alanlarda KDV muafiyetinden de faydalanmış oldular” dedi.

IPARD I PROGRAMI BAŞARI İLE TAMAMLANMIŞTIR

IPARD programının ilk uygulama dönemiyle ilgili detaylı bilgiler veren Çelik, şunları kaydetti:” Bu destekler sayesinde Mardin’de tamamı Avrupa Birliği standartlarında olmak üzere 29 adet süt üreten, 6 adet kırmızı et üreten tarımsal işletmenin kurulmasına hibe destekleri ile katkı sağlanmıştır. Ayrıca süt üretim çiftliklerinin yaşadığı pazar sıkıntısını ortadan kaldırarak ilimizdeki süt hayvancılığı sektörünün gelişimine katkı sağlayacak olan, AB standartlarında gıda güvenliği, hijyen ve çevre koşullarına sahip Mardin’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyan 1 adet Süt İşleme Tesisi, IPARD fonları ile ilimize kazandırılmıştır. Bununla birlikte bölgemizdeki besi hayvancılığının gelişimine büyük katkı sağlayacak, tüketeceği enerjiyi güneş enerjisi santrali ile karşılayacak olan ilimizdeki AB standartlarında ilk ve tek olma özelliğine sahip kesimhane ve soğuk hava deposu, IPARD fonları ile ilimize kazandırılmıştır.
Kırsaldan kente göçü önlemek, istihdam ve iş olanaklarını artırmak için yapılan çalışmalar kapsamında; 89 adet çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi (arıcılık, süs bitkisi ve tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği), 28 adet yerel gıda ürünleri ve el sanatları (mısır kurutma ve depolama tesisleri, bakliyat işleme ve paketleme, tahin üretimi, ahşap işleme, iğne oyası atölyesi) ile 9 adet kırsal turizm (otel, aquapark açık yüzme havuzu, halı saha vb.) yatırımlarına hibe desteği verilmiştir.
İlimizde, çiftçimizin makine-ekipman parkının modernizasyonuna ve genişlemesine katkıda bulunduk. Bu kapsamda 75’i traktör olmak üzere, 47.766 adet yeni makine-ekipman alımına destek verdik. Ayrıca gençlere ve kadınlara uyguladığımız pozitif ayrımcılıkla ilimizde yapılan toplam 163 IPARD yatırımının 88’i genç yatırımcı tarafından ve 15’i kadın girişimci tarafından hayat bulmuştur. Verdiğimiz desteklerle toplam 910 kişiye istihdam sağlandı.”

IPARD II DÖNEMİ İLE İLİMİZDE DESTEKLEMEYE DEVAM EDİLECEK

İl Koordinatörü Çelik, sözlerine şöyle devam etti: “IPARD-I Programında desteklenen et ve süt besiciliği, et, süt ve su ürünleri işleme tesisleri, kesimhaneler, meyve ve sebze paketleme ve depolama tesisleri, arıcılık, süs bitkisi yetiştiriciliği, tıbbi ve aromatik bitkiler, yerel ürünler, el sanatları, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına yeni dönemde manda sütü, manda eti, yumurta tavukçuluğu, kaz yetiştiriciliği ve mantar üretimi eklendi. Ayrıca yeni dönemde işletmelerin öz tüketimine yönelik yenilenebilir enerji yatırımlarının yanında elektrik üretip satmasını
amaçlayan ticari nitelikli yenilenebilir enerji yatırımları ile makine parkları da yeni sektörler olarak destek kapsamına alındı.
IPARD II Programında et ve süt üretiminde hibe oranı üst sınırı yüzde 65’ten yüzde 70’e; arıcılık, bitkisel üretim, yöresel ürünlerin işlenmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına verilen destek oranı ise yüzde 50’den yüzde 65’e çıkarıldı.”

YENİ ÇAĞRI İLANI MÜJDESİ

IPARD II programının 1. çağrı ilanı kapsamında İl Koordinatörlüğümüze sunulan projelerle ilgili bilgi veren Çelik, “ Tüm projelerin incelenmesi Koordinatörlüğümüzce tamamlanmış olup, Kurum Merkezimiz tarafından yapılacak nihai değerlendirme sonucu onaylanan proje sahipleriyle sözleşme imzalanacaktır” dedi. Ayrıca, IPARD II programının 2. çağrı ilanına en kısa sürede çıkılacağı müjdesi veren Çelik, “Yatırımcılarımızın, İl Koordinatörlüğümüze gelerek detaylı bilgi aldıktan sonra proje çalışmalarına başlamaları, girişimcilerimizin yaşayabileceği problemlerin önüne geçilmesi noktasında çok faydalı olur” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EKONOMİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com