www.mardinnethaber.com
Yenigün, öğrencilerle bir araya geldi
16.05.2019 18:03 Mardin Nethaber

 

 

Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencileri tarafından düzenlenen programa Mardin İl Müftülüğü vaizlerinden Hasan Yenigün konuşmacı olarak katıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri tarafından Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında düzenlenen programda Mardin İl Müftülüğü vaizlerinden Hasan Yenigün öğrencilerle bir araya geldi.

Mardin Artuklu Üniversitesinde düzenlenen programda İslam’da Ailenin Önemi, İslam’da Kadının yeri, Edep ve Hayâ konuları ele alınarak, öğrencilere ayet ve hadis ışığında detaylı bilgiler verildi.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölüm Hocası Öğretim Görevlisi Mehmet Fatih Erdolu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında öğrencilerimize aile, kadın, edep ve hayâ konularında bilgilendirmek için böyle bir program düzenlediklerini kaydetti.

Yaklaşık iki saat süren programda konuşan Hasan Yenigün; aile, ümmeti meydana getiren yapının temel birimlerinden biri olduğunu belirterek, bir bina için temel ne kadar önemli ise, ümmet için de aile o kadar önemli olduğunu söyledi.

Fertler aileleri, aileler de ümmeti oluşturduğunu anlatan Yenigün, “Bu yapıda fertlerin önemi de asla göz ardı edilemez. Bu nedenle aileyi meydana getirecek olan bireylerden işe başlamak ve konuya bu noktadan bakmak daha yerinde olacaktır. İslam’da kadının oldukça önemli bir yeri ve konumu vardır. Kadın bir bütünün ayrılmaz parçasıdır. Hatta kadın ümmetin yarısıdır. İslam’da kadın temel eğitimi veren ilk öğretmendir. Bundan dolayı ümmetin geleceği hususunda kadın çok önemli bir etkendir. Dinimizde kadın sultandır” ifadelerini kullandı.

Edep ve hayâ konusuna da değinen Yenigün, “Hayâ, insanda bulunan utanma hissidir. Rabbimiz, insanı, fıtraten iyiye ve güzele meyilli yaratmıştır. İşte hayâ duygusu da insanı, aşırılıklardan, nefsani arzuların peşinde sürüklenip mahcup olmaktan koruyan tabiî bir zırh gibidir. Hayâ ile birlikte kullanılan bir kelime de edeptir. Müslüman, Allah’ın ve Resul’ünün koyduğu sınırlarda durmayı bilen kimsedir. Günümüzde farklı kültür, medeniyet ve inanç dünyalarından yansıyan ahlâk ve yaşayış ölçüleri, İslâm’ın edep, hayâ ve iman süzgecinden geçirilmeden bir Müslüman hayatını şekillendiremez. Müslüman, bu noktada uyanık insandır. Her an kendi sınırlarını gözeten bir asker gibi, teyakkuz hâlindedir” açıklamasında bulundu.

Konuşmasının devamında Yenigün, “Edep, güzel ahlâkın zirve noktasıdır. Allâh’ın bir kimseye verdiği en hayırlı ve en kıymetli nimet, güzel ahlâktır. Kıyamet günü mizanda en ağır gelecek sevap, yine güzel ahlâktır. Allah ve Resul’ünün en çok sevdiği ve cennette Peygamber Efendimize en yakın olacak kimseler, ahlakı güzel olan edepli kimselerdir. O hâlde güzel ahlâk, ebedî saadete ermeleri için insanlara bahşedilen bir nevi cennet vizesidir” dedi.

Programın sonunda soru cevap kısmına geçildi. Öğrencilerin tüm soruları yanıtlayan Yenigün, akabinde öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com