www.mardinnethaber.com
Bayramı sağlıklı geçirebilmek için uyarı
18.08.2018 13:51 Mardin Nethaber

 

 

         Mardin İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşların Kurban Bayramını sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için dikkat edilmesi gereken konular hakkında uyarı yaptı.

         Hijyen ve temizliğe dikkat edilmesi ge-rekliliğini kaydeden Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Saffet Yavuz, “Kurban Bayramında tatlı tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin miktarı ve sık-lığı da doğal olarak artmak-tadır. Özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet hastalığı olan kişilerin bes-lenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir” dedi.
         Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Saffet Yavuz yap-tığı açıklamada kurbanlıkla-rın dini hükümler, hijyen temizliğine dikkat edilerek kesiminin gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Yavuz, "Kurban kesiminin, gerekli dini hükümlere uygun, hijyenik hale getirilmiş, sağlıklı çevre koşullarında gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir. Gerek kurban kesiminden önce gerek hay-vanların kesilmesi, yüzül-mesi, karkasın parçalan-ması, etin nakli, muhafazası esnasında gerekse pişiril-mesi ve tüketime sunulması aşamalarında temizlik ve hijyen kuralları ihmal edilmemelidir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyo-nu olan kişiler, Kurban Bayramında yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli ve aşırıya kaçmamalıdır” dedi.
         Etlerin sindiriminin zor olan besinler olduğunu belirten Yavuz, “Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yön-temiyle tüketmeli, kızartma-lardan kaçınılmalıdır. Et, proteinin yanı sıra yağ, çeşitli mineraller ve vitaminleri de içermesine rağmen C ve E vitaminini içermemektedir. Bu nedenle etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin ya-nında sebzelerin de tüketil-mesi sağlıklı beslenme için gereklidir. Etle yapılan ye-mekler kendi yağı ile pişiril-meli ve ilave yağ eklenme-melidir. Etler ızgarada pişi-rilirken, ateş, eti yakmaya-cak ve kömürleşme sağla-mayacak şekilde ayarlan-malıdır. Yüksek ateş, yüzey-deki proteinleri birdenbire katılaştırır ve ısı etin iç kısmına ulaşamaz. Bu nedenle etlerin iç sıcaklığı en az 75 derece olmalıdır. Çok yüksek ısı, etin dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin ögesi kaybını artırır. Etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüke-tilmemelidir. Bazı zoonoz hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı unutulmamalıdır. Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalı-dır" diye konuştu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com