www.mardinnethaber.com
Mardin Müzesinden bir yenilik daha
17.05.2018 16:49 Mardin Nethaber

Uluslararası Müzeler Günü etkinlikleri kapsamında Mardin Müzesinde Çocuk Kütüphanesi açılıyor.

18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günün de açılacak olan Çocuk Kütüphanesi ile birlikte gün boyu sürecek olan etkinliklere tüm Mardin halkı davet edildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mardin Müzesi müdürü Nihat Erdoğan, Mardin’de varlığını sürdüren Mardin Müzesi, ‘Müzeler Yaşamları Değiştirebilir’ sloganı ile halkı bilgilendirerek, çocuklara, yaşlılara, engelliye eğitim veren, sosyalleşmeyi sağlayan, bireyleri sanatla buluşturan, toplumun kalkınmasına katkıda bulunan bir kurum haline geldiğini söyledi. 

Mardin Müzesi sadece tarihi eserlerin korunduğu ve sergilendiği bir yer olmadığına dikkat çeken Erdoğan, bireyleri, aileyi, okulu, toplumu içine alarak, teşhir salonlarında yer alan kırk beş binin üzerindeki koleksiyonuyla kültürel mirasımızı derinlemesine tanıtan bir yer olduğunu belirtti.

Erdoğan, Mardin Müzesi bu eğitimlerle çocuklarımızın doğal ilgi alanlarını, merak, yaratıcılık, eleştirel düşünme becerisi, hayal gücü ve keşif eğilimlerini geliştirerek,  kültürel mirasını tanıyan, koruyan, yaşatan, farklılıklara saygı gösteren, paylaşımcı ve kendisiyle barışık nesiller yetiştiriyor dedi. 

Mardin Müzesi’nin Uluslararası Müzeler Günü’nde çocuklara bir de armağanları olacağını ifade eden Erdoğan, “Bünyesindeki 3 bin çocuk kitabıyla çocuklarda kitap okuma alışkanlığı ve sevgisini kazandırma amacıyla Çocuk Kütüphanesi’nin açılışını yapacağız. Müzenin avlusunda bulunan meyve ağaçlarının gölgesinde film gösterimleri ve plak günlerini de gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com