www.mardinnethaber.com
Zinciriye Medresesi ilgi bekliyor
17.05.2018 14:26 Mardin Nethaber

Bir açık hava müzesini andıran Mardin’in tarihi yapıları içerisinde en dikkat çeken eserlerden biri olan Zinciriye Medresesinin ana giriş kapısında oluşan derin yarıklar görenleri hayrete düşürüyor.

Mardinin önemli tarihi mekanlarından biri olan Zinciriye Medresesinin ana giriş kapısında oluşan büyük yarıklardan düşmen molozlar kazalara davetiye çıkarırken, büyük emek ve özenle yapılmış bir sanat eseri olan bu kapının göz göre göre kaderine terk edilmiş durumda olduğu tesbit edildi.

1385 yılında son Artuklu Sultanı olan Melik Necmettin İsa tarafından yaptırılmış olan bu büyük sanat eserinin zamanında Mardin Müzesine ev sahipliği yaptığı ve son olarak da  Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından da kullandığı biliniyor.

Son zamanlarda Mardin turizminde yakalanan ivmeyle birlikte hergün çok sayıda ziyaretçiyi tarafından gezilen Medresenin ana giriş kapısının bu şekilde olması, gelen yerli ve yabancı turistler tarafından da esefle karşılanıyor.

2005 yılında başlayan Restorasyon çalışmaları yarıda bırakılarak, Mardin’de bulunan tarihi yapıların en görkemli giriş kapılarından biri olan Zinciriye Medresesinin ana giriş kapısına bu güne kadar hiçbir restorasyon çalışması yapılmamıştır.

Çok iyi işlenmiş anıtsal bir portalden oluşan taçkapının bu güne kadar neden restore edilmediği konusunda hiçbir bilgiye ulaşılmazken, çeviz ağacından yapılmış çift kanatlı asırlık kapınında çürümeye terk edildiği gözlendi.

Mardin’in manevi atmosferini büyüleyen ve kadim tarihine önemli katkıları olan bu ve buna benze büyük eserlerin tekrardan eski dokusuna kazandırılması için ilgili kurum ve kuruluşların acilen buraya el atmaları bekleniyor.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com