www.mardinnethaber.com
Semaları güvercinler renklendirecek
13.04.2018 13:02 Mardin Nethaber

 

 

Mardin’de düzenlenecek “Güvercin Günü” etkinliğinde, tarihi kentin semalarını güvercinler renklendirecek. Mardin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile Güvercinleri Koruma ve Yaşatma Derneğince, 14 Nisan’da “Güvercin Günü” düzenlenecek. Etkinlikte, derneğin 108 üyesi, binlerce güvercini gökyüzüne bırakacak. Güvercinleri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Veysi Toparlı, bu yıl ilk kez düzenlenecek etkinliğe bütün güvercin severleri beklediklerini belirtti.
Güvercinsiz bir Mardin’in düşünülemeyeceğini ifade eden Toparlı, “Mardin'in güvercinleri kentin mozaiği ve markasıdır. Mardin'de her 5 damın 3'ünde güvercin var. Bu kuşlar manken kuşlar. Güllü, tepeli, şalvarlı var. Bu elimde olan mavi ve Yusufi olan kuşların ırkları hiç bir yerde yok. Her yere buradan gitmiş bu kuşlar. Nasıl Sivas'ın kangal köpeği varsa bu güvercinlerde Mardin'indir. Güvercin satmıyoruz, ticaretini yapanlar var ama biz sevdalısıyız” dedi. Dernek Başkan Yardımcısı Ekrem Erakman ise, güvercin sevdasının babasından kendine geçtiğini ifade ederek, “Ben bunların yanında yıllarca oturuyorum ve bir stresin kalmıyor. Bu bir sevda. Valimizden Allah razı olsun. Bize Mardin kuşlarını tanıtma imkanı verdi” diye konuştu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com